بلاگ

ترکش‌های اختلالات بر اقتصاد دیجیتال

آمارها نشان می‌‌دهد که تحت تاثیر اختلالات اینترنتی در دو هفته اخیر، میزان سفارش فروشگاه‌های اینستاگرامی و تعداد تراکنش‌های برخی پرداخت‌یارها به‌ترتیب ۴۰ و ۲۰ درصد کاهش یافته است

دنیای اقتصاد – مهسا طاعتی : در دو هفته اخیر همز‌مان با روزهای منتهی به انتخابات ریاست‌جمهوری اختلال‌های اینترنتی تشدید شد؛ تا جایی که عمده فیلترشکن‌ها از کار افتادند و نارضایتی مردم از کندی سرعت اینترنت در این روزها نیز اوج گرفت. در مقابل مسوولان دولتی از وزیر ارتباطات گرفته تا رئیس مرکز ملی فضای مجازی بدون اشاره‌ای به این اختلال‌ها، همچنان از پایداری کامل شبکه ارتباطی کشور گفتند. البته این مقامات درباره افزایش حملات سایبری در روزهای قبل و حین انتخابات و خنثی کردن آنها اشاره کرده‌اند. با این حال کارشناس‌ها از تشدید اختلال‌ها در هفته‌های اخیر می‌گویند و آن را نتیجه رویکرد نادرست سیاستگذار می‌دانند. در این شرایط، گزارش‌ها و بررسی‌ها نشان می‌دهد که میزان سفارش فروشگاه‌های مجازی فعال در بستر اینستاگرام تا ۲۵ درصد، ترافیک فروشگاه‌های اینستاگرامی تا ۴۰ درصد و تراکنش‌های پرداخت‌یارها نیز حدود ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

ابهاماتی بر اختلال‌های اخیر

یک روز مانده به برگزاری دور اول چهاردهمین انتخابات ریاست‌جمهوری بسیاری از کاربران از اختلال روی اینترنت و قطع و وصل فیلترشکن‌های خود خبر دادند. حتی برخی شنیده‌ها از سوی کارشناسان شبکه حکایت از اختلال شدید روی شبکه کلادفلر از سوی ایران را مطرح می‌کردند. به گفته برخی از کارشناسان نیز این اختلال بیشتر روی شبکه شاتل، آسیاتک، افرانت، های‌وب، ایرانسل و همراه اول دیده شده است. پس از این موضوع عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات هم خبر از خرابکاری در زیرساخت فیبر نوری کشور با هدف اخلال در برگزاری انتخابات داد. زارع‌پور در این مورد گفت: «در ۲۴ ساعت گذشته ۷ خرابکاری عمدی در خطوط فیبر نوری داشته‌ایم که این خرابکاری‌ها بلافاصله توسط همکارانم در وزارت ارتباطات رفع شده است.»

اما در شرایطی که کاربران در چند هفته اخیر از کاهش سرعت اینترنت و اختلال در فیلترشکن‌های خود شکایت می‌کنند، مسوولان دولتی همچنان اختلال‌های اینترنت را انکار و وزیر ارتباطات دولت سیزدهم و معاونان او در این وزارتخانه عنوان می‌کنند که سرعت اینترنت در کشور بنابر داده‌های داخلی و همچنین داده‌های بین‌المللی افزایش هم پیدا کرده است. در ابتدای تیرماه عیسی زارع‌پور در یکی از شبکه‌های اجتماعی داخلی با اشاره به افزایش سرعت اینترنت در دولت سیزدهم نوشت: «مقایسه میراث گذشته و عملکرد و یادگار ماندگار دولت شهید جمهور در سرعت و کیفیت اینترنت ثابت کشور (سرعت ۱۶ در مقابل ۹۶۰) سرعت‌هایی که آرزو بود، ولی در دولت سیزدهم محقق شد. چنین سرعت‌های چند صد مگابایتی هم اکنون برای ۴۰ درصد خانوارهای شهری در دسترس است.»

به این ترتیب در حالی مقامات از پایداری کامل شبکه ارتباطی کشور می‌گویند که طبق اظهارات آنها از وزیر ارتباطات گرفته تا مسوولان مرکز ملی فضای مجازی در قبل و حین انتخابات حملات سایبری متعددی در شبکه اینترنت رخ داده است. عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات، از تعدد حملات سایبری و دفع آنها در روزهای انتخابات گفته است: «تلاش‌های زیادی از سمت دشمن و عوامل داخلی صورت گرفت تا با قطع خطوط فیبر نوری در روند برگزاری انتخابات اختلال ایجاد کنند. قریب به ۲۰ مورد برای خرابکاری تلاش داشتیم که ۹ مورد منجر به قطعی شد، اما از آنجا که ۴۰۰ تیم را از قبل در سراسر کشور بسیج کرده بودیم، در کوتاه‌ترین زمان ممکن برطرف شد.» حسین دلیریان، سخنگوی مرکز ملی فضای مجازی نیز درباره حملات سایبری در زمان انتخابات گفت: «دشمن در ایام انتخابات یک عملیات پیچیده و ترکیبی در حوزه سایبری طراحی کرده بود. این عملیات شامل سه حوزه شبکه، سامانه و نظارت بود؛ اما مرکز ملی فضای مجازی به عنوان فرمانده امنیت سایبری و دیگر نهادهای تامین‌کننده امنیت سایبری کشور، قبل از برگزاری انتخابات، موفق به خنثی‌سازی اکثر موارد شدند.»….

در دنیای اقتصاد بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا